SMS… z Puszczy Białowieskiej

Starostwo Powiatowe w Hajnówce uruchomiło system powiadomień SMS zarówno dla mieszkańców powiatu hajnowskiego, jak i turystów odwiedzających tereny Puszczy Białowieskiej.

Informator jest odwzorowaniem systemu Urząd SMS, który działa w innych polskich miastach: Warszawie, Zgorzelcu czy Tarnowskich Górach. W powiecie hajnowskim do turystów odwiedzających Puszczę Białowieską wysyłane będą bezpłatne SMS-y o zmianach na szlakach turystycznych czy ewentualnych utrudnieniach w Białowieskim Parku Narodowym. Dodatkowo zwiedzający dowiedzą się o najciekawszych atrakcjach turystycznych, imprezach sportowych (na przykład o cyklicznych zawodach biegowych) i kulturalnych (koncerty, festiwale) odbywających się w regionie. Turyści mogą również otrzymać ostrzeżenia o pogodzie i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa, które monitoruje policja i straż pożarna. Ważne są zwłaszcza informacje dotyczące zagrożeń: wichur, burz, powodzi, skażeń czy innych katastrof. Z kolei mieszkańcy powiatu hajnowskiego oprócz wcześniej wymienionych komunikatów mają możliwość otrzymania informacji o bezpłatnych badaniach i programach zdrowotnych, utrudnieniach w dostawie prądu czy terminach lokalnych opłat.

Aby skorzystać z usługi wystarczy tylko pobrać bezpłatną aplikację na smartfony bądź, gdy posiada się zwykły telefon komórkowy, wysłać aktywujący SMS, który zgodny jest z planem taryfowym operatora. Informator został przygotowany z myślą o turystach, dlatego po aktywacji i otrzymywaniu informacji wyłącza się automatycznie po 2 tygodniach. Usługę, która kosztowała kilkanaście tysięcy złotych sfinansowano za unijne pieniądze w ramach projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej”. Samo utrzymanie systemu jest stosunkowo niedrogie – to tylko 300 złotych miesięcznie.

Informator SMS to usługa, która pozwala na usprawnienie komunikacji z mieszkańcami, a przy tym promuje zakątki całego regionu. Być może dzięki niej w okolice Puszczy Białowieskiej w przyszłości zawita jeszcze więcej turystów.